Informacja o terminie odbioru nieruchomości od dewelopera

Zgodnie z tzw. Ustawą Deweloperską, odbiór mieszkania powinien się odbyć przed podpisaniem aktu przeniesienia własności. Jest to warunek, który zabezpiecza interesy nabywcy, umożliwiając mu weryfikację stanu nieruchomości przed finalizacją transakcji. Odbiór nieruchomości odbywa się po zakończeniu budowy lub uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. Deweloper zawiadamia właściciela lokalu o terminie odbioru mailowo lub listownie, natomiast właściciel ma obowiązek stawić się w wyznaczonym terminie na odbiór mieszkania lub domu. Zawiadomienie telefoniczne lub osobiste (face to face) ciężko jest potraktować jako zawiadomienie oficjalne zgodnie z przepisami prawnymi.

 

Niektórzy deweloperzy zapraszają również swoich klientów na tzw. przed odbiór, preodbiór, odbiór techniczny, odbiór wstępny. Wszystkie te nazwy dotyczą odbioru technicznego nieruchomości (najczęściej bez części formalnej tj. przekazania kluczy oraz dokumentów), który następuje jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie lub zakończenia budowy. Celem takiego „spotkania” jest sprawdzenie stanu technicznego nieruchomości w trakcie trwania budowy (możliwość zgłoszenia wad i ich usunięcie jeszcze przed odbiorem finalnym), wykonanie pomiarów nieruchomości do projektu aranżacji wnętrza oraz niekiedy wcześniejsze wydanie lokalu do prac wykończeniowych bez możliwości zamieszkania w lokalu w związku z przedłużającą się budową nieruchomości. Tutaj trzeba koniecznie wspomnieć o tym, że przedłużająca się budowa nie dotyczy tylko wykonywanych prac ale również uzyskania niezbędnych dokumentów do zakończenia budowy, przyłączenie mediów i wydanie w związku z tym niezbędnych dokumentów i wiele wiele innych.

 

Jeżeli deweloper proponuje nam odbiór wstępny warto dopytać o warunki takiego odbioru oraz ewentualnie o przyczynę takiej propozycji by ustrzec się sytuacji w której odbierzemy lokal, wykończymy go, będziemy ponosili koszty utrzymania nieruchomości, a nie będziemy mogli nadal zgodnie z prawem w nim zamieszkać przy wydłużającym się terminie wydania (odbioru) finalnego.

Zlecenie wykonania odbioru technicznego inżynierowi/specjaliście

Po otrzymaniu zawiadomienia o terminie odbioru mieszkania lub domu warto przemyśleć kwestię zatrudnienia do takiego odbioru specjalisty, który sprawdzi stan techniczny lokalu. Nie warto zwlekać z decyzją do ostatniej chwili gdyż może okazać się, że wybrane przez nas osoby, z którymi chcielibyśmy współpracować mogą mieć już te terminy niedostępne. Wykfalifikowany specjalista posiada niezbędne sprzęty do odbioru tj. normatywną łatę, poziomicę, kątownik, szczelinomierz, dalmierz, wilgotnościomierz oraz inne specjalistyczne sprzęty choćby kamerę termowizyjną. Posiada też wiedzę dot. norm oraz przepisów prawnych oraz doświadczenie niezbędne do wykrycia wad nieruchomości.

W Pink Helmet odbiory techniczne przeprowadza mgr inż. Karolina Szuba, która poza wykształceniem technicznym i doświadczeniem w pracy na budowie oraz w serwisie posprzedażowym u dewelopera posiada również doświadczenie w branży remontowej. To wszystko pozwala jej ocenić stan techniczny pod różnymi kątami oraz wskazać, które wady można w łatwy sposób usunąć podczas samych prac wykończeniowych, a które wady są kosztowne i pracochłonne więc ich zgłoszenie deweloperowi jest konieczne.

Przygotowanie dokumentów na odbiór

Po otrzymaniu zawiadomienia o odbiorze wraz z datą i godziną oraz miejscem spotkania z przedstawicielem dewelopera, jak również umówieniem odbioru ze specjalistą, należy przygotować dokumenty niezbędne do odbioru nieruchomości dla tego specjalisty. Do takich dokumentów zaliczyć można rzuty lokalu (z wymiarami, z instalacjami itp.), umowę deweloperską oraz prospekt, który jest załącznikiem do tej umowy. W zależności od uzgodnienia ze specjalistą dokumenty te należy przekazać wcześniej np. mailowo lub w trakcie odbioru. Na podstawie dokumentów inżynier będzie mógł sprawdzić czy mieszkanie lub dom zostały wykonane zgodnie ze standardem opisanym w prospekcie czy też sprawdzić czy instalacje zostały wykonane zgodnie z projektem, a wymiary powykonawcze odpowiadają stanowi faktycznemu.

 

Warto również wcześniej zapytać dewelopera czy możliwe jest przekazanie na dzień odbioru rzutu powykonawczego lokalu wykonanego przez geodetę. Na tej podstawie można będzie sprawdzić czy powierzchnia powykonawcza lokalu odpowiada powierzchni wskazanej w umowie deweloperskiej.

Przygotowanie listy pytań do Dewelopera podczas odbioru

Nie oszukujmy się. Wydanie lokalu jest stresujące zarówno dla dewelopera, który obawia się niekończącej się listy wad zgłoszonej przez właściciela oraz odmowy odbioru nieruchomości jak i dla samego właściciela. Stres z kolei może spowodować, że podczas odbioru nie będziemy pamiętali aby zapytać o wszystko co nas interesuje zarówno przedstawiciela dewelopera jak i inżyniera sprawdzającego. Warto zatem już wcześniej na spokojnie usiąść przemyśleć jakie elementy mamy w lokalu i o co w związku z nimi chcielibyśmy zapytać jak również przemyśleć ewentualne pytania dot. kwestii formalnych.

Przykłady? Mamy ogrzewanie podłogowe w nowym mieszkaniu lub domu, ale w sumie do tej pory nigdy dotąd nie mieliśmy z nim styczności. Może warto zatem zapytać o to jak regulować przepływy na danych obiegach ogrzewania, jak zamykać konkretne obiegi, jak zmieniać temperaturę ogrzewania, jak odpowietrzać instalację i wszystko to co jest niezbędne podczas korzystania z instalacji. W praktyce nie zawsze deweloperzy sami wychodzą z inicjatywą tłumaczenia działania i korzystania instalacji podczas odbioru. Nie zawsze też informacje te ujęte są w instrukcji użytkowania lokalu. W tym wypadku niestety nie możemy powiedzieć, że milczenie jest złotem 😉

A może chcemy zapytać o zdjęcia instalacji wod-kan i elektrycznych przed wykonaniem tynków i posadzek? (Super sprawa przede wszystkim dla wykonawców prac wykończeniowych) Lub o to czy na dachu można zainstalować fotowoltaikę? Przygotowana wcześniej lista pytań z pewnością ograniczy w pewien sposób stres związany z odbiorem i umożliwi nam jak najlepsze pozwanie naszej nieruchomości.

Poznaj swoje prawa i obowiązki

Przed udaniem się na odbiór nieruchomości warto poznać swoje podstawowe prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawnych i nie tylko. Podstawą prawną jest tutaj przede wszystkim ustawa Deweloperska (ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym), która określa zarówno nasze prawa jak i obowiązki w całym procesie zakupowym nieruchomości w tym również podczas odbioru lokalu. Nie bez znaczenia są również zapisy umowy deweloperskiej, które warto sobie „odświeżyć” przed odbiorem.

Warto również dopytać dewelopera o to ile osób może przyjść na odbiór (w sytuacji gdybyśmy chcieli zabrać męża, mamę, tatę, teściów i sąsiadkę), jaki jest przewidywany czas odbioru nieruchomości, czy od razu po odbiorze technicznym nastąpi część formalna tj. wydanie kluczy i niezbędnych dokumentów, co powinniśmy ze sobą zabrać na odbiór (np. dowód, pełnomocnictwo do odbioru nieruchomości jeżeli nie jesteśmy właścicielem lub jedynym właścicielem a sami chcemy odebrać lokal), czy wszystkie dodatkowe elementy nieruchomości (np. miejsca postojowe, garaż, piwnica, komórka lokatorska itp.) są również przygotowane do odbioru i bezpośrednio po odbiorze można z nich korzystać.

Pamiętaj, że specjalista z Pink Helmet również jest na odbiorze po to, aby dbać o Twoje prawa i sprawdzać, czy deweloper nie przekracza swoich kompetencji lub nie próbuje manipulować Tobą na swoją korzyść.